Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cim determinat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cim determinat

Buna ziua .Am contract de munca determinat Colega și a dat demisia Angajatorul angajează o persoana cu cim nedeterminata Este corect că eu să rămân cu cim determinat și cel nou să aibă cim nedeterminata Funcția este identica
Art. 86 C.mun.
(1) Angajatorii sunt obligaţi să informeze salariaţii angajaţi cu contract individual de muncă pe durată determinată despre locurile de muncă vacante sau care vor deveni vacante, corespunzătoare pregătirii lor profesionale, şi să le asigure accesul la aceste locuri de muncă în condiţii egale cu cele ale salariaţilor angajaţi cu contract individual de muncă pe perioadă nedeterminată. Această informare se face printr-un anunţ afişat la sediul angajatorului.
....