Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Abuz medic
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Abuz medic

Este legal ca un medic sa refuze cererea verbala formulata de apartinatorii unui bolnav pentru eliberarea actelor medicale ptr a cere o a doua opinie medicala? Mentionez ca bolnavul este inca internat in spital.
Doina55, utilizator
Ce acte să elibereze dacă pacientul este încă internat`? Biletul de ieșire din spital se poate elibera doar la externare.
Sa inteleg ca trebuie sa acceptam incompetenta si minciuna?
Nu trebuie să accepți să rămâi internat la un doctor pe care îl consideri incompetent. Te externezi și apoi te reinternezi la un alt doctor în care ai încredere și astfel beneficiezi și de a 2-a opinie.

Sau poți merge la un cabinet privat cu biletul de ieșire din spital pentru a cere o altă opinie.
Dacă nu aveți încredere în medicul respectiv, cereți urgent externarea.
Dapix, utilizator