Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vecini zgomotosi
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vecini zgomotosi

Buna seara.Incepand cu luna iunie vecinii de deasupra renovează.Au terminat in luna septembrie lucrările după care s-au mutat înapoi în apartament și când am spus că ne-am liniștit au început iarăși să facă tot felul de mici lucrări și numai seara după ora 19.Am incercat să vorbim civilizat dar răspunsul lor a fost că ei fac ce vor și să chemăm poliția ca lor nu le pasa.Am apelat și la ajutorul politiei dar am vrea sa luăm și alte masuri pt că nu mai suntem dispuși să suportam.Ca să adauge la zgomotul pe care îl fac au și un copil destul de mare care face periodic adevărate crize de nervi,crize la care fără exagerare avem senzația că ne vom trezi cu ei in cap.Va rog să îmi oferiți un sfat! Ce este de făcut?
Pârvu Catalina, utilizator
Variante de solutionare sunt multe ramane la latitudinea dv modalitatea concreta de rezolvat problemele cu care va confruntati
Daca amiabil nu puteti solutiona,incercati implicarea autoritatilor
Care a fost rezultatul dupa interventia politiei?
Puteti analiza oportunitatea actionarii in instanta de judecata dezavantaj termen lung de solutionare ,stres
Puteti analiza oportunitatea izolarii fonice a tavanului
Mai sunt si alte variante

ynocentta a scris:

Puteti analiza oportunitatea izolarii fonice a tavanului
Mai sunt si alte variante

Sper ca ati glumit!

Singura solutie este sa chemati politia de fiecare data cand sunteti deranjati.

Va spun asta din propria experienta.

Mai puteti sa depuneti si o plangere scrisa la cea mai apropiata sectie de politie.
Buna!Eu am probleme cu vecinii de deasupra mea de aproape 7 ani de zile.Eu stau in chirie cu tatal meu,la parter.Pur si simplu nu inteleg ce fac oamenii aia de sus.Trantesc,muta mobila,merg parca pe calcaie prin casa,fac zgomote de nedeslusit la orice ora,nu conteaza ca e noapte,ca e 6 dimineata.Cateodata simt ca explodez,chiar daca stau la pc si am castile in urechi,tot simt cand merg aia apasat prin casa,tot aud daca vorbesc mai tare.Nu inteleg cum poate cineva sa se plimbe atat prin casa,sa nu stea jos,sa nu iasa in oras....Stiu ca e un tip acolo la care mai vine in vizita cateodata o femeie.Si atunci incep amandoi sa faca zgomot,sa se dea cu capul de pereti,probabil,sa mearga cu ghetele prin casa,sa tranteasca tot...Ramane un mister pt mine ce fac ei in casa zi de zi,nici un om normal nu se poarta cum o fac ei.Tata s-a dus mai demult la ei,mai ales cand ne-au inundat,si s-a certat cu ei.Proprietara le-a luat apararea atunci.Dar a renuntat,vazand ca nu ai cu cine sa te intelegi.Mai da si el muzica tare(in ore decente),mai bate in calorifer,mai striga la ei,dar degeaba.De multe ori m-am trezit cu palpitatii din cauza lor,De dimineata ma trezesc la 5 si jumatate-6 si atunci iarasi incep cu zgomotele.A vorbit tata si cu administratorul si a fost surprins sa auda ca deasupra noastra nu mai locuieste nimeni de ceva luni.What??Nu stiu ce intelegere au facut ei si proprietara...Si de luna trecuta administratorul a trecut o persoana la intretinere,pt ca i-a spus tata,el nici nu a verificat daca locuieste cineva acolo.Imi vine sa ma duc peste ei,sa le bat obrazul,sa ii intreb cum e posibil sa faca atata zgomot si sa nu respecte macar orele de liniste,dar tata ma opreste de fiecare data,a zis ca are el metodele lui de a se razbuna.La politie nu ne-am gandit niciodata,mai ales ca noi stam in chirie si nu vrem probleme cu proprietara.

Pârvu Catalina a scris:

Buna seara.Incepand cu luna iunie vecinii de deasupra renovează.Au terminat in luna septembrie lucrările după care s-au mutat înapoi în apartament și când am spus că ne-am liniștit au început iarăși să facă tot felul de mici lucrări și numai seara după ora 19.Am incercat să vorbim civilizat dar răspunsul lor a fost că ei fac ce vor și să chemăm poliția ca lor nu le pasa.Am apelat și la ajutorul politiei dar am vrea sa luăm și alte masuri pt că nu mai suntem dispuși să suportam.Ca să adauge la zgomotul pe care îl fac au și un copil destul de mare care face periodic adevărate crize de nervi,crize la care fără exagerare avem senzația că ne vom trezi cu ei in cap.Va rog să îmi oferiți un sfat! Ce este de făcut?