Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul in 2019 conform Oug 114/2018
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul in 2019 conform Oug 114/2018

Buna ziua , conform OUG 1114/2018 "veniturile brute lunare din salarii și asimilate salariilor prevăzute la art. 76 alin. (1)-(3), realizate de persoanele fizice pentru care se aplică scutirea, sunt cuprinse între 3.000 și 30.000 lei lunar inclusiv ", sunt cuprinse doar anumite domenii de activitate, printre care si 711. Daca domeniul societatii 7112 subdiviziune al domeniului 711 , aceasta dispozitie poate fi aplicabila si in acest caz pentru angajatii pe orice functie (secretara; consilier juridic etc) ai societatii, bineinteles alaturi de celelalte conditii prevazute in Oug??
2. Pentru un exemplui de salariu 3000 lei brut care ar fi avantajul angajatorului avand in vedere scutirile , care ar fi cheltuielile angajatorului cu un astfel de salariu. Multumesc!
OUG 114/2018 nu distinge cu privire la functiile salariatilor carora li se vor mari salariile de la 01.01.2019.
Multumesc!