Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Drept de semnatura peste stampila rotunda
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Drept de semnatura peste stampila rotunda

Este necesara emiterea unei decizii interne sau a altui act oficial pentru ca un angajat (care nu este si reprezentant legal al organizatiei) al unui ONG sa poata semna peste stampila rotunda a organizatiei?
Da, este necesara emiterea unei decizii pentru delegare de competente de catre reprezentantii societatii catre un alt salariat daca acesta v-a semna in numele persoanei respective. In aceasta decizie trebuie mentionat foarte explicit care este aria de competenta acordata si in ce masura acea persoana poate angaja patrimonial si juridic societatea, pana la ce limita.
Si la ce prevedere legislativa trebuie sa ma refer in elaborarea deciziei.
Multumesc mult pentru raspuns
Legea societatilor comerciale nr.31/1990 republicata!
B-)
Si este aplicabila si ONG-urilor?
Ordonanta nr.26/2000 cu modificarile si completarile ulterioare (cadru legislativ pentru asociatii si fundatii), aprobata prin Legea nr. 246/2005