Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale nelamurire
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

nelamurire

O O.N.G are in componenta Consiliului Director ca PRESEDINTE- o persoana juridica, ca VICEPRESEDINTE - o persoana juridica si alti MEMBRI.
Precizez ca Presedintele( persoana juridica) este imputernicit cu semnarea diverselor acte.

Intrebarea mea este daca pe actele Consiliului Director este necesara aplicarea atat a stampilei O.N.G.-ului, cat si a stampilei persoanei juridice- PRESEDINTE al Consiliului Director ( 2 stampile) sau este suficienta semnatura reprezentantului legal al persoanei juridice care are calitatea de PRESEDINTE al Consiliului Director+ stampila ONG-ului?

Va multumesc!

Numai semnatura presedintelui. El are un mandat special de a semna in numele presoanei juridice.
Cum, doamne iartă, are ca PREªEDINTE o persoană juridică?

Înţeleg, o societate comercială poate fi administrată de o altă societate comercială. Da' o persoană juridică să fie preşedintele consliliului director al unei asociaţii sau fundaţii e cam mult.
Multumesc pentu opinii!
Datoria noastra este citim printre randuri. O persoana juridica cand este condusa de o alta persoana juridica ce face?,mandateaza un reprezentant in baza unui mandat special si acesta va semna in numele sau.

themis a scris:

Cum, doamne iartă, are ca PREªEDINTE o persoană juridică?

Înţeleg, o societate comercială poate fi administrată de o altă societate comercială. Da' o persoană juridică să fie preşedintele consliliului director al unei asociaţii sau fundaţii e cam mult.