avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Solicit o lamurire!
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Solicit o lamurire!

O O.N.G. are in componenta Consiliului Director o persoana juridica cu calitatea de PRESEDINTE, o persoana juridica cu calitatea de Vicepresedinte si alti membri.
Presedintele Consiliului Director este imputernicit sa semneze in numele Consiliului Director.
Intrebarea mea este daca pe eventualele hotarari ale Consiliului Director este necesara aplicarea atat a stampilei ONG-ului, cat si a stmpilei PRESEDINTELUI( persoana juridica)?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: camiha , utilizator 22:27, 16 Februarie 2009
Doar stampila ONG-ului.
camiha a scris:

O O.N.G. are in componenta Consiliului Director o persoana juridica cu calitatea de PRESEDINTE, o persoana juridica cu calitatea de Vicepresedinte si alti membri.
Presedintele Consiliului Director este imputernicit sa semneze in numele Consiliului Director.
Intrebarea mea este daca pe eventualele hotarari ale Consiliului Director este necesara aplicarea atat a stampilei ONG-ului, cat si a stmpilei PRESEDINTELUI( persoana juridica)?

Va multumesc!


Persoana juridica are calitatea de membru in Consiliul Director, iar hotararea nu se emite in numele acestei, ci in numele ONG-ului. Prin urmare, se aplica stampila ONG-ului.
Va multumesc frumos pentru informatii!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamurire camiha camiha O O.N.G are in componenta Consiliului Director ca PRESEDINTE- o persoana juridica, ca VICEPRESEDINTE - o persoana juridica si alti MEMBRI. Precizez ca ... (vezi toată discuția)
Reprezentare juridica ong SPIRIDON_MIHAELA SPIRIDON_MIHAELA Intrebare: In cazul unui ong cu trei membri fondatori, aceeasi membri ai Consiliului Director, drept de semnatura si stampila pe acte ce reprezinta Asociatia ... (vezi toată discuția)
Renuntarea la calitatea de membru asociatie non profit ramonamarcu ramonamarcu Buna ziua! Sunt presedintele unei asociatii non-profit si as vrea sa stiu cum as putea sa renunt cu totul la a face parte din componenta asociatiei. (vezi toată discuția)