Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Drept de semnatura peste stampila rotunda
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Drept de semnatura peste stampila rotunda

Este necesara emiterea unei decizii interne sau a altui act oficial pentru ca un angajat (care nu este si reprezentant legal al organizatiei) al unui ONG sa poata semna peste stampila rotunda a organizatiei?
Multumesc pentru raspunsuri. Totusi nu inteleg in ce cazuri sau prin ce modalitate o persoana din cadrul unui ONG poate avea drept de semnatura pe documentele emise de fundatie.
Va povestesc in mare pt ca nu pot intra in detalii.
Am un caz in care presedintele unei fundatii refuza sa prezinte imputernicire pentru un angajat care a semnat niste acte in cadrul unui contract incheiat intre institutia mea si ONG-ul respectiv.
Contractul a fost semnat de presedinte din partea ONG.
Parte la contract au fost si niste CV-uri ale unor persoane ce urmau sa presteze niste activitati in cadrul contractului.
Nu este nimic specificat in contract referitor la resposabilitatile vreunei persoane, ce-si are CV-ul anexat, in ceea ce priveste dreptul de a reprezenta organizatia.
Insa in urma unei adrese de solicitare din partea mea de prezentare a unei imputerniciri pentru persoana care a tot semnat documentele legate de contract, presedintele ONG spune ca responsabilitatile respectivei persoane sunt asumate prin semnarea contractului avand in vedere ca CV-ul acesteia este anexa la contract. Insa astfel pot avea drept de semnatura si celelalte 5 persoane care au CV anexat la contract iar mie nu mi se pare corect.
Ce parere aveti? La ce articole sau prevederi pot face apel pentru a formula un raspuns clar? Persoanele respective sunt doar nominalizate in cadrul contractului pentru a presta niste activitati nu se vorbeste si de reprezentare a presedintelui in relatia cu tertii.
Eu am impresia ca reprezentantul legal al organizatiei vrea sa se exonereze de alte responsabilitati ce pot decurge din derularea posibil viciata a contractului.
Buna ziua, as avea si eu o intrebare..legata nu chiar de dreptul de a semna peste "stampila rotunda", dar legata de valabilitatea stampilelor ONG urilor.
Am fost pana nu de mult membra intr-un ONG din care am fost exclusa..as zice eu "miseleste" in prima zi in care se derula efectiv proiectul la care muncisem cateva luni.
Dispozitia am primit-o prin email, iar stampila de pe ea este una micutza "Avizat". Pe contractul de voluntariat apare o stampila rotunda..cred ca 3 cm diametru...Am fost tentata sa consider ca dispozitia este "o gluma"...o decizie asupra careia se va reveni cu o confirmarea sau infirmare.
In conditiile in care semnatura de pe dispozitie este a presedintelui/ acesta sustine ca este a lui (desi prin comparatie, nu se aseamana cu cea de pe contractul de voluntariat) trebuie sa consider acea dispozitie ca avand calitatile unei disp finale?
Ma intereseaza intrucat dispozitia de incetare a activitatii putea fi contestata in termen de x zile..iar eu am asteptat sa primesc in mana un document care sa para "mai oficial". Nu ar fi trebuit sa se procedeze la trimiterea unui original catre mine?:confused:
Multumesc anticipat.
gaabita, utilizator
nicum a scris:

Multumesc pentru raspunsuri. Totusi nu inteleg in ce cazuri sau prin ce modalitate o persoana din cadrul unui ONG poate avea drept de semnatura pe documentele emise de fundatie.
Va povestesc in mare pt ca nu pot intra in detalii.
Am un caz in care presedintele unei fundatii refuza sa prezinte imputernicire pentru un angajat care a semnat niste acte in cadrul unui contract incheiat intre institutia mea si ONG-ul respectiv.
Contractul a fost semnat de presedinte din partea ONG.
Parte la contract au fost si niste CV-uri ale unor persoane ce urmau sa presteze niste activitati in cadrul contractului.
Nu este nimic specificat in contract referitor la resposabilitatile vreunei persoane, ce-si are CV-ul anexat, in ceea ce priveste dreptul de a reprezenta organizatia.
Insa in urma unei adrese de solicitare din partea mea de prezentare a unei imputerniciri pentru persoana care a tot semnat documentele legate de contract, presedintele ONG spune ca responsabilitatile respectivei persoane sunt asumate prin semnarea contractului avand in vedere ca CV-ul acesteia este anexa la contract. Insa astfel pot avea drept de semnatura si celelalte 5 persoane care au CV anexat la contract iar mie nu mi se pare corect.
Ce parere aveti? La ce articole sau prevederi pot face apel pentru a formula un raspuns clar? Persoanele respective sunt doar nominalizate in cadrul contractului pentru a presta niste activitati nu se vorbeste si de reprezentare a presedintelui in relatia cu tertii.
Eu am impresia ca reprezentantul legal al organizatiei vrea sa se exonereze de alte responsabilitati ce pot decurge din derularea posibil viciata a contractului.

Art.35 din Decretul nr.31/1954 prevede urmatoarele :
Persoana juridica isi exercita drepturile si isi indeplineste obligatiile prin organele sale.
Actele juridice facute de organele persoanei juridice, in limitele puterilor ce le-au fost conferite,sint actele persoanei juridice insasi.
Faptele ilicite savirsite de organele sale obliga insasi persoana juridica, daca au fost indeplinite cu prilejul exercitarii functiei lor.
Faptele ilicite atrag si raspunderea personala a celui ce le-a savirsit, atit fata de persoana juridica, cit si fata de cel al treilea.
eu nu vad insa logica in a nu avea voie sa pui o semnatura peste stampile rotunde.. peste cele patrate e mai ok? :))

[ link extern ]
bogdan_ninja, utilizator