Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

daca sunt pe paternitate,sunt obligat sa platesc pensie alimentara? si cat? multumesc
Nu sunteti obligat decat daca exista o intelegere amiabila, la notar, intre dvs. si mama copiilor sau o hotarare judecatoreasca in acest sens data in urma solicitarii mamei copiilor.
In cazul intelegerii amiabile, stabiliti amandoi suma, in cazul hotararii judecatoresti stabileste instanta sau admite cererea mamei.
In toate cazurile poate fi o suma fixa sau un cuantum din venitul net (1/4 , 1/6 etc. depinde de nr. copiilor).
Potrivit art. 409 Cod procedura civila "alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii. ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite portivit legii, nu pot fi urmarite pentru nici un fel de datorii".

Indemnizatia de paternitate (nu are relevanta valoarea ei) pe care o primiti nu poate fi retinuta ca baza de calcul pentru stabilire / majorare / micsorare pensie de intretinere.

Spuneti ca la stabilirea pensiei erati angajat cu salariul minim pe economie. In aceste conditii, va puteti adresa instantei cu o cerere de reducere a cuantumului pensiei de intretinere pentru primul copil, motivand ca mai prestati intretinere pentru inca un copil. Obligatia de intretinere pentru doi copii se stabileste pana la o treime din castigul din munca al debitorului. Daca debitorul nu realizeaza venituri, la baza de calcul se va avea in vedere salariul minim pe economie, care in prezent este de 600 lei brut, respectiv 460 lei net.