Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cheltuieli de judecata pe cale separata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cheltuieli de judecata pe cale separata

Buna ziua.
Intr-un litigiu (dreptul muncii), am solicitat ca parat cheltuieli de judecata pe cale separata, in fond. Am pierdut fondul. Am facut apel, am solicitat cheltuieli de judecata pe cale separata. Am castigat apelul, hotararea de la fond s-a modificat complet.
Ce fac acum cu cheltuielile de judecata? Le pot cere, si pe cele din fond, si pe cele din apel, pe cale separata?
Cum se timbreaza cererea?
Daca ma adresez unui avocat, pentru redactarea si sustinerea cererii,de cheltuieli de judecata si imi solicita (cum e si normal), un onorariu, acest onorariu il pot recupera, alaturi de taxa de timbru?
Care este termenul de introducere al actiunii acesteia?
Este o forma standard a ei?
Suma de recuperat nu e mare, aproximativ 2000 de lei.
Va multumesc!
nyusziful, utilizator
Da, puteți solcita pe cale separată atât cheltuielile ocazionate de judecarea fondului, cât și cele din apel.
Totodată, puteți solicita onorariul noului avocat; luați legătura cu un avocat la alegere de pe site pentru a vă redacta cererea sau pentru a vă reprezenta.
Termenul de prescripție este cel general, de 3 ani.
Va multumesc foarte mult!
Iar la cererea de chemare in judecata voi avea nevoie de Hotararile de respingere respectiv de admitere, si incheierile in care s-au notat solicitarile de cheltuieli pe cale separata, toate legalizate, nu?

Mult de tot va multumesc!
Da, plus chitanțele onorariilor, dovada achitării taxelor de timbru.
Inca o întrebare...având în vedere cuantumul redus, oare nu as putea face o cerere de valoare redusă? E voie în această materie a cheltuielilor de judecată pe cale separata? Va mulțumesc!

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Da, plus chitanțele onorariilor, dovada achitării taxelor de timbru.

Având în vedere că nu vă înscrieți în niciun caz din cele prev de art 1025, alin 2 și 3 CPC, nu văd de ce n-ați putea, mai ales că nici nu se citează părțile, e o procedură simplă, taxa de timbru e fixă.
Doar să știți s-o motivați bine, varianta optimă ar fi s-o faceți prin avocat, în principiu nu este mare onorariul pt redactare cerere de valoare redusă.
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat