avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 872 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rutiera

Buna ziua,
Azi dimineata, asteptam la semafor intr-o intersectie dirijata de un politist. In momentul in care eu aveam semnalul verde, politistul a ramas in intersectie, fara sa dirijeze masinile.
In incercarea de a face stanga, am ramas blocat pe linia de tramvai pentru ca trebuia sa acord prioritate masinilor care veneau din sens opus.
In acel moment, politistul m-a tras pe dreapta (intervenind in dirijarea circulatiei) si amendandu-ma pentru blocarea intersectiei mentionand ca veneau tramvaie din ambele sensuri.
Am contestat pv contraventional mentionand ca „ nu aveam o alta optiune”.
Este legal ce mi s-a intamplat sau este un abuz al politistului? Am vreo sansa daca voi contesta procesul verbal?
Ultima modificare: Marți, 15 Ianuarie 2019
contabilgabi, utilizator
Cel mai recent răspuns: contabilgabi , utilizator 19:40, 15 Ianuarie 2019
Aveați opțiunea de a aștepta indicațiile polițistului.
Atata timp cat se afla un polițist în intersecție urmați semnalele acestuia și nu pe ale semaforului.
Ideea este ca el nu s-a mai implicat in dirijarea circulatiei, decat cand eu am incercat sa fac stanga pe linia de tranvai. A asteptat pasiv la toate incercarile soferilor de a degaja intersectia. Era îndreptățit să mă amendeze in aceasta situatie?

cyan a scris:

Aveați opțiunea de a aștepta indicațiile polițistului.
Atata timp cat se afla un polițist în intersecție urmați semnalele acestuia și nu pe ale semaforului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare permis DDDttt DDDttt Buna ziua, Ieri ma aflam in intersecția dintre Alexandru Serbanescu și șoseaua Pipera. Eu veneam dinspre Aerogării și in intersecția respectiva ... (vezi toată discuția)
Neacordare prioritate axa_andrei axa_andrei Buna ziua, Am avut un incident cu o masina intr-o intersectie dirijata prin indicatoare si in care eu aveam indicator de cedeaza trecerea, insa ... (vezi toată discuția)
Prioritate semafor iustin_79 iustin_79 Vreau sa va intreb daca este corect, cum spun unii desi eu nu cred, ca atunci cand ai verde la semafor si faci dreapta pe un drum cu 2 benzi este obligatoriu ... (vezi toată discuția)