Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rutiera

Buna ziua,
Azi dimineata, asteptam la semafor intr-o intersectie dirijata de un politist. In momentul in care eu aveam semnalul verde, politistul a ramas in intersectie, fara sa dirijeze masinile.
In incercarea de a face stanga, am ramas blocat pe linia de tramvai pentru ca trebuia sa acord prioritate masinilor care veneau din sens opus.
In acel moment, politistul m-a tras pe dreapta (intervenind in dirijarea circulatiei) si amendandu-ma pentru blocarea intersectiei mentionand ca veneau tramvaie din ambele sensuri.
Am contestat pv contraventional mentionand ca „ nu aveam o alta optiune”.
Este legal ce mi s-a intamplat sau este un abuz al politistului? Am vreo sansa daca voi contesta procesul verbal?
contabilgabi, utilizator
Aveați opțiunea de a aștepta indicațiile polițistului.
Atata timp cat se afla un polițist în intersecție urmați semnalele acestuia și nu pe ale semaforului.
Ideea este ca el nu s-a mai implicat in dirijarea circulatiei, decat cand eu am incercat sa fac stanga pe linia de tranvai. A asteptat pasiv la toate incercarile soferilor de a degaja intersectia. Era îndreptățit să mă amendeze in aceasta situatie?

cyan a scris:

Aveați opțiunea de a aștepta indicațiile polițistului.
Atata timp cat se afla un polițist în intersecție urmați semnalele acestuia și nu pe ale semaforului.