Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Rezolutie/Ordonanta NUP
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Rezolutie/Ordonanta NUP

As dori sa ma interesez de la cunoscatorii in Penal daca:
1) - REZOLUTIA (nup) emisa de procuror si ulterior ORDONANTA (nup) emisa de prim-procuror SE COMPLTEAZA RECIPROC in ce priveste justificarea juridica a NUP sau AMBELE TREBUIE SA SE BAZEZE PE ACEEASI JUSTIFICARE JURIDICA A NUP PENTRU A FI VALIDE ?
2) - concret: daca se constata ca Rezolutia se bazeaza pe art. "x" lit. "a" iar ulterior Ordonanta se bazeaza pe acelasi art., dar lit. "b", PUTEM CONSIDERA CA REZOLUTIA SI ORDONANTA SUNT LOVITE DE NULITATE ?
Multumesc mult pentru raspunsuri.... si "PASTE FERICIT !

Prim-Procurorul doar verifica dispozitia de NUP, iar dupa caz o confirma sau infirma. Procedura prevazuta in art.278 C.p.p. nu mai are o importanta hotaratoare daca observam prev. art.278 alin.2C.p.p
Nefiind in domeniu, inteleg de la Dv. ca NU CONTEAZA daca rezolutia si ordonanta nu au aceeasi justificare juridica ?! Daca este asa, sunt uimita !
Sau nu am inteles eu bine ?
Credeam ca neinceperea urmaririi penale se dispune prin rezolutie motivata, nu prin ordonanta.

Fie organul de urmarire penala inainteaza procurorului propunerea, pe care procurorul o confirma prin rezolutie motivata; fie, daca este vorba de o cauza penala de competenta exclusiva a procurorului, acesta dispune solutia prin rezolutie motivata (cel mult confirmata de procurorul - sef sau de procurorul ierarhic superior).

Cod procedura penala - art.228

(4) Daca din cuprinsul actului de sesizare sau al actelor premergatoare efectuate dupa primirea plingerii sau denuntului rezulta vreunul din cazurile de impiedicare a punerii in miscare a actiunii penale prevazute in art. 10, cu exceptia celui de la lit. b^1), organul de urmarire penala inainteaza procurorului actele incheiate cu propunerea de a nu se incepe urmarirea penala.
(...)
(6) in cazul in care procurorul este de acord cu propunerea, o confirma prin rezolutie motivata. Copie de pe rezolutie se comunica persoanei care a facut sesizarea, precum si, dupa caz, persoanei fata de care s-au efectuat acte premergatoare.

Dora_Macris, utilizator
Cod procedura penala - art.228

(4) Daca din cuprinsul actului de sesizare sau al actelor premergatoare efectuate dupa primirea plingerii sau denuntului rezulta vreunul din cazurile de impiedicare a punerii in miscare a actiunii penale prevazute in art. 10, cu exceptia celui de la lit. b^1), organul de urmarire penala inainteaza procurorului actele incheiate cu propunerea de a nu se incepe urmarirea penala.
(...)
(6) in cazul in care procurorul este de acord cu propunerea, o confirma prin rezolutie motivata. Copie de pe rezolutie se comunica persoanei care a facut sesizarea, precum si, dupa caz, persoanei fata de care s-au efectuat acte premergatoare.

Cod procedura penala - art.228

(4) Daca din cuprinsul actului de sesizare sau al actelor premergatoare efectuate dupa primirea plingerii sau denuntului rezulta vreunul din cazurile de impiedicare a punerii in miscare a actiunii penale prevazute in art. 10, cu exceptia celui de la lit. b^1), organul de urmarire penala inainteaza procurorului actele incheiate cu propunerea de a nu se incepe urmarirea penala.
(...)
(6) in cazul in care procurorul este de acord cu propunerea, o confirma prin rezolutie motivata. Copie de pe rezolutie se comunica persoanei care a facut sesizarea, precum si, dupa caz, persoanei fata de care s-au efectuat acte premergatoare.