Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Adresare catre CEDO.
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Adresare catre CEDO.

Se face la CEDO dupa ce am epuizat in tara toate caile ordinare de ataca?
Chiar daca se afla in revizuire, facuta oricum in afara termenului, dar care este suspendata pot face mai departe la CEDO?
Da, asa este.

La CEDO nu se suspenda procesul.
Daca castigati in tara pe revizuire nu va mai fi nevoie de CEDO.

avocat Claudiu Lascoschi
Deci pot face la CEDO chiar daca in tara se desfasoara procesul de revizuire sau il las suspendat, sa inteleg?
Asa cum vi s-a mai raspuns puteti depune plangerea la CEDO.
Imparatul a scris:

Deci pot face la CEDO chiar daca in tara se desfasoara procesul de revizuire sau il las suspendat, sa inteleg?

Da, puteti.
Nu are treaba una cu alta.

Nu puteati daca va aflati, spre exemplu, in recurs mai inainte de revizurie.
Daca va aflati in revizuire nu conteaza, ba mai mult riscat sa pierdeti si termenul de 6 luni daca stati dupa revizuire.

avocat Claudiu Lascoschi