avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Adresare catre CEDO.
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Adresare catre CEDO.

Se face la CEDO dupa ce am epuizat in tara toate caile ordinare de ataca?
Chiar daca se afla in revizuire, facuta oricum in afara termenului, dar care este suspendata pot face mai departe la CEDO?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:51, 19 Noiembrie 2009
Da, asa este.

La CEDO nu se suspenda procesul.
Daca castigati in tara pe revizuire nu va mai fi nevoie de CEDO.

avocat Claudiu Lascoschi
Deci pot face la CEDO chiar daca in tara se desfasoara procesul de revizuire sau il las suspendat, sa inteleg?
Asa cum vi s-a mai raspuns puteti depune plangerea la CEDO.
Imparatul a scris:

Deci pot face la CEDO chiar daca in tara se desfasoara procesul de revizuire sau il las suspendat, sa inteleg?


Da, puteti.
Nu are treaba una cu alta.

Nu puteati daca va aflati, spre exemplu, in recurs mai inainte de revizurie.
Daca va aflati in revizuire nu conteaza, ba mai mult riscat sa pierdeti si termenul de 6 luni daca stati dupa revizuire.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scurgerea termenului de 6 luni pt.cerere la cedo... vladutza vladutza lamuriti-ma si pe mine exact de cand se scurge acest termen de 6 luni. am gasit aceste explicatii: Potrivit prevederilor art 26 din Conventia pentru apararea ... (vezi toată discuția)
Caz pentru cedo...lamuriti-ma va rog! ContSters124624 ContSters124624 Buna seara!Am un caz pentru care as dori un raspuns.In anul 2005 am fost arestat, am stat arestat preventiv 5 luni si 3 saptamani, dupa care tribunalul iasi ... (vezi toată discuția)
Dupa recurs urmeaza cedo??? ContSters75393 ContSters75393 Buna ziua.Sunt parte vatamata intr-un dosar in care am fost agresat de un grup de persoane iar din acest grup am ajuns in instanta doar cu unul pentru ca ... (vezi toată discuția)