Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calcul apa calda
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calcul apa calda

Buna ziua am si eu o intrebare referitor la acest lucru

Am avut un consum de 22 MC apa calda, factura a venit umflata rau, dupa explicatii mi s-a spus ca a existat o pierdere distribuita per consum de 30% pe bloc si ca mi s-au bagat 8 MC in plus peste ceea ce am consumat, dar sa stau linistit ca se echilibreaza pe parcurs

Am facut calculele si pe luna precedenta cu administratia unde aceiasi probleme 18 MC cu 6MC bagati peste la apa calda in pierderi, acelasi raspuns stati linistit ca se vor echilibra pe parcurs

Indexul meu porneste mereu din punctul declarat la care se adauga pierderile, dar pierderile nu se scad (adica nu se adauga la index), in fiecare luna intervine inca o pierdere care se distribuie % in fucntie de consum

Intrebarile mele sunt daca este normal si daca se poate face ceva, evident exista persoane care nu declara apometrele si consuma mai mult decat apa din oficiu. Mie mi se pare o pierdere absurda de 30% pe bloc la apa calda in conditiile in care apa rece are o pierdere de sub 10% in fiecare luna (am reluat cu administratia calculele impreuna). In final acestia au spus ca asta este legea si ca teoretitic cei care nu au declarat vor declara eventual si situatia se va regla (veniind mai putin factura pe lunile urmatoare, distribuita % la toate apartamentele)
"Pierderile" respective au mai multe cauze, printre care:
- apometre iesite din clasa, care arata fiecare cu cate o eroare;
- diferenta de clasa de citire intre apometrul de bransament si cele de la fiecare apartament, diferenta poate merge pana la 30 l/min;
- fiecare citeste apometrul cand isi aduca aminte, daca isi aduce, unul citeste pe 1, altul pe 5, altul pe 7, altul deloc
- citirea incorecta
- alte cauze - "baieti destepti"

La blocurile administrate de noi, media de "pierderi" este de 1.2-1.5 mc/ap/luna, mai mult daca citesc proprietari si dau fluturasi, mai putin daca citim noi. Astea nu se recupereaza pe parcurs, se distribuie in fiecare luna pe lista, pentru ca factura trebuie platita.
Multumesc frumos

Bloc Expert a scris:

"Pierderile" respective au mai multe cauze, printre care:
- apometre iesite din clasa, care arata fiecare cu cate o eroare;
- diferenta de clasa de citire intre apometrul de bransament si cele de la fiecare apartament, diferenta poate merge pana la 30 l/min;
- fiecare citeste apometrul cand isi aduca aminte, daca isi aduce, unul citeste pe 1, altul pe 5, altul pe 7, altul deloc
- citirea incorecta
- alte cauze - "baieti destepti"

La blocurile administrate de noi, media de "pierderi" este de 1.2-1.5 mc/ap/luna, mai mult daca citesc proprietari si dau fluturasi, mai putin daca citim noi. Astea nu se recupereaza pe parcurs, se distribuie in fiecare luna pe lista, pentru ca factura trebuie platita.

Montati apometre cu ciritre radio.Nu mai aveti erori,nu mai aveti diferente,se citesc de firma in ziua in care vine si furnizorul de apa sa faca citirea, eliminati ''baietii destepti''. Si pentru citire si calcul se plateste aprox 2 lei/apartament.
CItirea nu este 2lei/apartament ci este aproximaitv 1,5 lei /apometru.

La un apartament cu 2 bai si o bucatarie rezulta un cost de 9 lei pentru citire pe luna, cost care il poti considera pierdere din start la care se mai adauga costul unui apometru care este in jur de 100 lei, deci inca aprox 600 lei care dureaza foarte mult timp pana se amortizeaza.
In plus, nimeni nu iti garanteaza ca nu mai vor fi pierderi.

Caz concret, la noi in asociatie, suntem 3 scari iar o scara a tinut mortis sa isi puna apometre radio.
In fiecare luna au pierderi de aprox 50mc de apa rece in conditiile in care in beci nu curge nimic, la fel nici pe coloane, cei de la compania de apa au venit si si-au verificat contorul si au spus ca nu este problema la ei.
Inainte oamenii aveau o medie lunara de pierderi mai mica decat au costul de citire, nu mai vorbim de banii dati pe apometre.

Sigur, sunt rentabile in blocurile unde pierderile sunt foarte mari, de ordinul a 4-5mc/apartament, dar unde pierderile sunt mici, in jur de 0,5-1mc nu cred ca se justifica aceste apometre.

Ar fi bine sa ne spuna initiatorul topicului si cum se distribuie pierderile la ei pentru ca 8mc este foarte mult.

Cel mai normal este sa se distribuie in mod egal/apartament dar sunt unele asociatii unde se pun in functie de consum, la altele in functie de persoane, depinde cum au hotarat in Adunarea Generala.

vali m a scris:

Montati apometre cu ciritre radio.Nu mai aveti erori,nu mai aveti diferente,se citesc de firma in ziua in care vine si furnizorul de apa sa faca citirea, eliminati ''baietii destepti''. Si pentru citire si calcul se plateste aprox 2 lei/apartament.

I0nutz83, utilizator
Pai dupa cum mi-a explicat presedintele, oamenii batrani au votat majoritar ca pierderile sa fie distribuite proportional in functie de consum, adica daca ai consum foarte mare primesti din pierderi proportional, ca distribuit pe apartament ar fi "incorect" pentru cei care consuma putin (fata de Nr de persoane) si pe numarul de persoane ar fi incorect pentru cei care sunt multi dar totusi consuma putin

M-am uitat peste numere (administratia mea este foarte transparenta) si blocul a avut 147MC consum cu 57 MC pierderi, adica cineva cu siguranta fura apa de rupe, dar administratia a zis ca nu au ce face

deci daca ai consum mare 20 MC primesti proportional pierderea - in cazul asta 8MC pe care ii pierzi si luna urmatoare daca ai consum mare tot asa

Explicatia a fost ca cei care nu depun apometrele, la regularizare sau cand le vor declara vor regla cu aceiasi distributie, problema e ca intr-o luna in care ai consum mare (gen inundatie) ti se mai adauga la factura si asta

Mi s-a spus ca sunt 4 feluri de impartire, supuse la vot: egal pe apartament (evident cei cu garsoniera pierd), egal pe persoane (dar daca stai cu copii si bunici care nu consuma pierd), proportional cu consumul sau pe suprafata (adica numarul de apometre - gen 2 4 6 in functie de numar). asociatia voteaza si stabileste, ceilalti se supun

speram sa existe o cale de atac legala pentru asociatie, pentru ca sistemul asta este retardat, poti declara 0 0 0 si sa declari gen 100 MC odata, ca sa depasesti pierderile blocului si sa platesti mai putin (pentru ca administratia repartizeaza proportional si pierderile platiind mai putin daca este pe minus)
Borhes John, utilizator