Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... dupa cat timp mai pot sustine ex auto ptr cat b ?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

dupa cat timp mai pot sustine ex auto ptr cat b ?

Am facut scoala de soferi am luat sala si pana sa sustin ex ptr.traseu m.am ales cu dosar penal ptr conducere a unui vehicul fara a poseda permis de conducere .Pana la decizia finala a judecatoriei am dat ex ptr.traseu si am obtinut permisul .Acum la terminarea procesului am primit o pedeapsa de 10 luni cu suspendare 90 zile munca in folosul comunitatii si 2 ani de probatiune si permisul anulat .As dori sa stiu dupa cat timp mai pot dobandi permis de conducere. Va multumesc.
marianpetre, utilizator
Dupa un an de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti.
Buna ziua, as dori sa aflu care sunt pasii pentru a redobandi permisul de conducere(trebuie sa fac scoala de soferi din nou). Va multumesc.
Mai puteți da pentru permis peste 5 ani. Vedeți atunci condițiile.

Ați fost condamnat pentru încălcarea art. 335 alin. 1 CP și prin urmare reabilitarea de drept mai durează 3 ani, conform art. 165 din codul penal.

După 1 an puteați da de permis dacă erați în condițiile art. 335 alin 2 . În momentul săvârșirii faptei nu aveati permis.
latka, utilizator