Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... probleme de procedura?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

probleme de procedura?

Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema:institutia la care lucrez i-a aplicat lui X o amenda contraventionala,pe care acesta a contestat-o la instanta.
La I termen de judecata ma duc cu intampinarea(pt.a o depune si a cere probe).Desi dosarul meu era printre ultimele pe lista,aflu cand imi vine randul ca instanta luase acest dosar al 2 lea din sedinta,audiase un martor(cel din procesul verbal de contraventie) si,mai mult,ramasese in pronuntare.
Era clar ca nu mai puteam sa fac nimic pe moment,asa ca va intreb pe voi:am vreun temei legal sa contest cele intamplate(mai ales ca-l banuiesc pe judecatorul din cauza de practici......sa zicem nu tocmai la locul lor).
Trebuia sa depuneti intampinarea, si sa-i spuneti judecatorului sa o considere concluzii scrise.Puteti ataca cu recurs.