Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributii CAS si CASS, impozit pe salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributii CAS si CASS, impozit pe salariu

Printr-o hotarare judecatoreasca(decembrie 2018) s-a dispus plata salariilor indexate cu indicele de inflatie precum si dobanda legala, sume ce se vor achita in 5 ani conform OG 90/2017.
Baza de calcul a contributiilor sociale include si actualizarea cu indicele de inflatie?
Cum se inregistreaza in contabilitate sumele ce trebuiesc achitate in urmatorii ani?
Cotele de contributii sunt cele in vigoare la data stabilirii drepturilor salariale dar impozitul pe salariu se calculeaza la data platii? De exemplu pentru diferente din salarii din 2015, cotele de Cas erau 10,5 %,CASS 5,5 %si impozit 16%. Daca se calculeaza in prezent se utilizeaza cotele de contributii descrise mai sus iar impozit de 10%?
nina10021970, utilizator