Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Completare declaratia 205/2019
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Completare declaratia 205/2019

in formularul 205/2019 ,cap V- impozit dividende ,punctul 7 si punctul 8, unde se cere completarea dividendelor distribuite si dividendele platite ,cum este corect -completarea- cu venitul din dividende inclusiv impozitul /venitul din dividende platit inclusiv impozitul sau venitul din dividende net pentru ambele puncte.
Multumesc !
george-neagu, moderator
Aveti la adresa urmatoare instructiunile oficiale de completare [ link extern ]
multumesc !
~ Conținut șters la cerere ~
Din punctul meu de vedere la punctul 7 se trece venitul din dividende platit inclusiv impozitul, adica brutul iar la punctul 8 suma efectiv platita (brutul - impozitul). Cum ati procedat?
Da , este corect . punctul 8 din declaratie era interpretabil .am intrebat la asistenta contibuabil ,se completeaza cu suna neta . la punctul 7 este logic - Suma distribuita(inclusiv impozitul ).Multumesc pt colaborare .