avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Completare declaratia 205/2019
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Completare declaratia 205/2019

in formularul 205/2019 ,cap V- impozit dividende ,punctul 7 si punctul 8, unde se cere completarea dividendelor distribuite si dividendele platite ,cum este corect -completarea- cu venitul din dividende inclusiv impozitul /venitul din dividende platit inclusiv impozitul sau venitul din dividende net pentru ambele puncte.
Multumesc !
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Ianuarie 2019
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: ib.ioana , utilizator 12:15, 25 Ianuarie 2019
Aveti la adresa urmatoare instructiunile oficiale de completare [ link extern ]
multumesc !
~ Conținut șters la cerere ~
Din punctul meu de vedere la punctul 7 se trece venitul din dividende platit inclusiv impozitul, adica brutul iar la punctul 8 suma efectiv platita (brutul - impozitul). Cum ati procedat?
Da , este corect . punctul 8 din declaratie era interpretabil .am intrebat la asistenta contibuabil ,se completeaza cu suna neta . la punctul 7 este logic - Suma distribuita(inclusiv impozitul ).Multumesc pt colaborare .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rectificativa declaratie 205 danutza2013 danutza2013 Buna ziua. Cred ca am gresit declaratia 205 aferenta anului 2008. In 2008 s-a repartizat suma de 10.000 lei pe dividende, din care asociatii au incasat in ... (vezi toată discuția)
Declaratia 205-venituri din dividende georgi24ro georgi24ro am urmatoarea situatie si am nevoie de niste sfaturi pentru ca de la asistenta contribuabili primesc doua raspunsuri opozabile. asociatii nu si-au ridicat ... (vezi toată discuția)
Declarare dividende in decl 205 viorel_georgescu53 viorel_georgescu53 la 31.12.2011 am profit 118.909 lei pe care in 2012 il repartizez in dividende cont 457 , calculez impozit 16 % in val de 19.025 lei pe care il declar la ... (vezi toată discuția)