Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... incadrarea juridica a unei actiuni
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

incadrarea juridica a unei actiuni

A existat un contract de prestari servicii prin care prestatorul trebuia sa inscrie niste persoane la cursuri in numele beneficiarului, intocmind dosare cu documentele cursantilor si incasand taxele de curs. Contractul a incetat, iar pe ultima luna prestatorul nu a trimis banii incasati. In plus a plecat cu toate dosarele cursantilor, in conditiile in care acele dosare erau solicitate in numele beneficiarului, iar beneficiarul este obligat conform legii sa arhiveze acele dosare timp de 10 ani. Intrebarea mea este in cazul unei actiuni in instanta, prin care se va solicita atat restituirea banilor cat si arhiva pentru perioada valabilitatii contractului de prestari servicii, cum ar trebui sa incadrez juridic cererea de chemare in judecata? Cu alte cuvinte cum fac motivarea ”in drept”?
Formulați o acțiune în răspundere civilă contractuală!
Multumesc!
As vrea sa va mai intreb daca pot solicita si daune cominatorii până la predarea arhivei (dosarele cirsantilor).