Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Dauna totala rca
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Dauna totala rca

Cum se calculeaza dauna totala si daca pot pastra epava
In cazul daunei totale ec. valoarea reparatiilor depaseste valoarea de piata. Valoarea de piata se obtine din sistem de specialitate ( DAT, AUDATEX etc) .Valoarea reparatiilor din deviz. Ramane la aprecierea dvs daca pastrati epava. In cazul daunei totale, puteti repara auto, caz in care asiguratorul Rca va despagubeste doar pana la val.de piata, ori nu (in sevice) , caz in care val despagibirii va fi valoarea de piata minus epava. Epava se scoate la licitatie de asig. ( sigur ca o puteti pastra, fiind doar o modalitate de evaluare, in caz ca nu doriti si instrainarea). Daca doriti, o puteti si casa. Certif de casare plus dovada radierii se depun la dos de dauna, asiguratorul oferindu-va valoarea de piata minus val pe care ati obtinut-o urmare a casarii.