Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Ce sa fac?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Ce sa fac?

Credit nevoi personale in 2007. Plecat din tara. Platit timp de 2 ani apoi imposibilitate de plata. In 2012 au trimis instiintare de executare silita. nu am nimic in tara. Pe urma au intrat recuperatorii pe fir. Telefoane si scrisori la adresele parintilor pana in ziua de azi .Care e situatia in 2019? Ce pot face? Nu intentionez sa revin in tara. Multumesc
Nu, ce primiti sunt notificari, nu intrerup prescriptia.
Stiu si ei ca e prescris dreptul la actiune, nici nu au apelat la executor, nu s-a ajuns la executare silita, nu aveti ce contesta.
Daca nu ii bagati in seama, or sa inceteze.
gi-jane2, moderator
Banca a trimis hartie pt executarea silita in 2012 dar presupun ca nu a dat nici un rezultat tinand cont ca nu am nimic in tara. Apoi a cedat contractul unei firme de recuperare. Iar de la ei stiu sa fi primit doar notificari. Ei au dreptul sa ceara iar executarea silita?
Executarea silită poate fi cerută nelimitat ca număr, cât timp există în vigoare un titlu executoriu.
Dapix, utilizator
pai nu au trimis decat instiintari.pe portalul min justitiei nu apar cu nimic