Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi frati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi frati

Socrii mei au murit amandoi. Sotul meu mai are inca 4 frati cu care nu se intelege. Succesiunea nu este facuta. Sotul meu a ramas in casa parinteasca. Oare fratii lui mai au dreptul sa intre in casa parinteasca fara acordul sotului meu? Tin sa precizez ca sotul meu plateste toate facturile si taxele la acea casa
ion mirela, utilizator
Oare soțul dvs are dreptul să își însușească casa părintească, nedezbatand moștenirea și neavând acte de proprietate pentru imobil?
Toti frații au aceleași drepturi.
Nu si-a insusit casa dar dupa ce a murit socru el a ramas in acea casa . Ceilalti 2 in germania, unu in blaj si unu in acelasi sat dar, avand casa lui . Dupa ce o sa se dezbata succesiunea fiecare o sa isi ia partea lui. Pana atunci el sta acolo si sincer eu una stau cu frica ca vin si ne da afara. Atat de porniti sunt impotriva noastra.
Ivraluk0207 a scris:

Oare soțul dvs are dreptul să își însușească casa părintească, nedezbatand moștenirea și neavând acte de proprietate pentru imobil?
Toti frații au aceleași drepturi.

ion mirela, utilizator
Atunci, contactați un avocat și solicitați dezbaterea succesiunii și partajul pe cale judecătorească.
Dacă imobilul va fi atribuit sotului dvs, va trebui să achite sulte fraților sai.