Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesine
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesine

soacra mea a murit de 2 ani jumătate, iar socrul de 1 săptămâna. sotul meu mai are 4 frati cu care nu se înțelege, toti sunt împotriva noastră. noi am avut grija si de soacra si de socru. noi am fost la doctor cu ei, i-am scos din spital atunci cand au decedat, am platit înmormântarea, am renovat o parte din casa, cea in care stam . stam in casa parintilor sotului, doar ca in case separate, sunt 2 corpuri de case. ce sanse sunt ca noi sa obtinem casa, iar ceilalti celelalte proprietăți adica terenuri de pamant. sunt 9 terenuri. cum se impart la toti. ei ar dori casa si toate celelalte noua nelasandu-ne nimic.
ion mirela, utilizator
Este destul de evident ca nu există înțelegere între moștenitori, pentru că succesiunea să fie dezbătută la notar.
Motiv pentru care, nu va rămâne decât să contactați un avocat și să solicitați dezbaterea succesiunii și partajul pe cale judecătorească.
O alta problema este ca socrii nu aveau facut nici un act pe numele lor singurul act fiind facut pe numele parintilor socrului meu, un contract de vanzare cumparare.socrul meu fiind 7 frati din care 3 traiesc.
ion mirela, utilizator
Sper ca realizați că o mare parte din vina o purtati și dvs si socrii, ca ati stat asa cu anii, fără să vă faceți ordine in acte...
Stiu . Cand s-a inceput sa se faca intabularea in sat soacrii au tot amanat de pe o zi pe alta pana cand s-a imbolnavit soacra( imbolnavindu#se de scleroza lateral amiotrofica) si a murit. Dupa aceea am dus ce acte aveam iar cei de la cadastru ne tot amana ca numai gasesc mostenitorii de la cei care au cumparat casa bunicii sotului. Oare se mai poate face ceva?