Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezmembrare constructie.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezmembrare constructie.

Buna,

Sunt in situatia de a construi impreuna cu un asociat o constructie de locuinte cu 2 aparatamente.. Cu proiectul tehnic si avizele necesare obtinute in baza unui Certificat de urbanism urmeaza sa solicitam Autorizatia de constructie.
Eu detin terenul si asociatul, in baza unui contract in participatiune, vine cu suma de bani necesara constructiei.
Suma de bani nu va ajunge decat pentru executia la rosu sau maxim gri a constructiei.. Atat este suma echivalenta a valorii terenului care se trece in Contractul in participatiune.
In aceasta faza de rosu sau gri se pot dezmembra cele 2 apartamente?
La dezmembrare doresc sa fac donatie sau vanzare cumparare a partii detinute de mine catre fiica mea si sotul ei..
Sau ar fi mai sigur ca inainte de orice actiune sa trec terenul in proprietatea fiicei si a sotului ei?
Constructia e finalizata? Aveti un proces verbal de receptie?
raluk0207, utilizator
Nu este constructie.
Urmeaza a fi construita.
Dezmembrarea se face doar dupa receptionarea cladirii?
Evident, da.
Ce sa dezmembrati, daca nu exista?