avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 469 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezmembrare constructie.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezmembrare constructie.

Buna,

Sunt in situatia de a construi impreuna cu un asociat o constructie de locuinte cu 2 aparatamente.. Cu proiectul tehnic si avizele necesare obtinute in baza unui Certificat de urbanism urmeaza sa solicitam Autorizatia de constructie.
Eu detin terenul si asociatul, in baza unui contract in participatiune, vine cu suma de bani necesara constructiei.
Suma de bani nu va ajunge decat pentru executia la rosu sau maxim gri a constructiei.. Atat este suma echivalenta a valorii terenului care se trece in Contractul in participatiune.
In aceasta faza de rosu sau gri se pot dezmembra cele 2 apartamente?
La dezmembrare doresc sa fac donatie sau vanzare cumparare a partii detinute de mine catre fiica mea si sotul ei..
Sau ar fi mai sigur ca inainte de orice actiune sa trec terenul in proprietatea fiicei si a sotului ei?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 10:34, 22 Ianuarie 2019
Constructia e finalizata? Aveti un proces verbal de receptie?
Ultima modificare: Marți, 22 Ianuarie 2019
raluk0207, utilizator
Nu este constructie.
Urmeaza a fi construita.
Dezmembrarea se face doar dupa receptionarea cladirii?
Evident, da.
Ce sa dezmembrati, daca nu exista?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Locuinta in curte comuna vasilesaioc vasilesaioc Buna ziua, In curtea mea a mai fost construita o casa de catre fica mea si sotul ei(pe cheltuiala exclusiva a lor). Actrele de constructie sunt pe numele ... (vezi toată discuția)
Constructie casa gabi_dusca gabi_dusca Buna ziua, Am urmatoarea situatie: bunica mea (88 ani, cu boala Alzheimer) detine un teren pe care eu (nepoata) as dori sa construiesc o casa (pe o parte de ... (vezi toată discuția)
Donatie alex1333 alex1333 Dintr-o suprafata de 338 mp teren si casa se poate dona 100 mp ? Daca da in ce conditii? Mentionez ca sunt doi proprietari sot si sotie. (vezi toată discuția)