Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Gps pe telefonul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Gps pe telefonul de munca

Mamei mele ia fost comunicat de la locul de munca (un ifn) ca incepand de luna aceasta ii va fi inmanat un telefon de munca prin care va fi urmarita prin gps. Dat fiind faptul ca telefonul va ramane in posesia mamei pana la desfacerea contractului cat de legal este acest lucru?
Mama are contract de 6 ore, dar cine ii va garanta ca nu va fi 'urmarita' si in afara programului de munca?
Daca mama nu isi da accordul este obligata sa accepte?
Tin sa precizez ca 'instiintarea' de acest lucru nu a fost facuta pe vie oficiala, ci prin superior care a avertizat mai maulti angajati!
Multumesc anticipat
În cazul în care este legal, în afara programului de muncă să-și închidă telefonul.
Da asa este, dar din pacate nu poate inchide telefonul...altfel pierde clientii! de aceea ma interesa legalitatea acestui fapt

Mirna a scris:

În cazul în care este legal, în afara programului de muncă să-și închidă telefonul.