Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Control acces angajator asupra telefonului.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Control acces angajator asupra telefonului.

Buna ziua. De curand angajatorul meu a decis sa ne inmaneze telefoane "de serviciu" pe care au cerut sa dam acces total la supraveghere, parole, date mobile,gps etc. E normal sa acceptam asa ceva? Ma simt supravegheat si urmarit fara sa am nici cel mai mic control asupra device-ului. Pot refuza accesul de control la telefon? Multumesc!
CEDO a dat dreptul la spionarea angajatului.
În speta, era vorba de calculator.

Lăsați telefonul la serviciu.
Este simplu.

Nu are dreptul.de a intercepta convorbirile telefonice și de a asculta ce vorbiți folosind microfoane în telefon sau alte aplicații de ascultare ambientala.

Puteti evita insa toate acestea chiar de ar exista.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Vedeti si acest link
[ link extern ]
Aveti dreptul.de a folosi telefonul doar la serviciu și atat.
Contează și ce lucrați.
Depinde si ce.contract aveti și ce clauze ati acceptat.
Mergeti cu contractul la avocat daca exista ceva clauze dubioase.
Puteti merge cu avocat sa renegociati contractul sau să uzați de alte variante juridice în funcție de situația concreta.

Sunt atat de multe variabile juridice încât se poate scrie o carte juridica pe aceasta tema.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Telefonul de serviciu este pentru a rezolva problemele de serviciu, atat. El nu poate fi lasat la serviciu ( birou ) pentru ca puteti fi contatat si acasa pentru a vi se transmite ceva cu privire la o eventuala modificare pentru ziua urmatoare, sau alte probleme strict de serviciu, lucru imposibil daca va lasati telefonul la birou. La birou sunt telefoane fixe, ( poate si mobile ) pentru problemele de serviciu din incinta locului de munca. Ca sa nu mai vorbim despre perioadele de iarna, cand drumurile sunt inchise si puteti fi consemnat la domiciliu,cu respectarea prevederilor legale in acest sens. Pentru asta este necesar un telefon de serviciu. Dar de aici pana la o supraveghere cum se spune de teoo605 este diferenta mare...e bine sa consultati si un avocat si sa vedeti ce prevederi in regulamentele de ordine interioara si in regulamentul de organizare si functionare al institutiei d-vs. exista referitoare la telefoanele de serviciu si consemnul la domiciliu...Succes.
Din câte înțeleg eu, telefonul este un fel de computer de serviciu, care aparține angajatorului și poate fi folosit exclusiv în interesul serviciului. În consecință ce aveți de ascuns? Nu precizați nimic legat de specificul activității, dacă aceasta se desfășoară și în afara sediului, caz în care mobilul poate arăta angajatorului unde sunteți și, dacă sunteți unde ar trebui să fiți.

Dacă nu vă convine, vă stânjenește în alte "activități" decât cele legate de serviciu, asta este, nu rămâne decât să vă dați demisia; mai există și alți angajatori.

teo0605 a scris:

Buna ziua. De curand angajatorul meu a decis sa ne inmaneze telefoane "de serviciu" pe care au cerut sa dam acces total la supraveghere, parole, date mobile,gps etc. E normal sa acceptam asa ceva? Ma simt supravegheat si urmarit fara sa am nici cel mai mic control asupra device-ului. Pot refuza accesul de control la telefon? Multumesc!