Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu paternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu paternal

Buna ziua. Sunt militar, pot beneficia de concediu paternal si cel de puericultura?
OUG 114/2018
art. 45
Prevederile art. 10 alin. (7) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 90/2017 privind unele masuri fiscal-bugetare, modificarea si completarea unor acte normative si prorogarea unor termene, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 80/2018, cu modificarile si completarile ulterioare, se aplica in mod corespunzator si in anul 2019.

OUG 90/2017
art.10
....
(7) Personalul militar, polițiștii și funcționarii publici cu statut special din sistemul administrației penitenciare, din instituțiile publice de apărare, ordine publică și securitate națională beneficiază de prevederile Legii concediului paternal nr. 210/1999.
....