Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de intretinere

Am facut un contract de intretinere cu parintii mei, acum 10 ani, erau sanatosi, bine. Locuiam cu ei de 19 ani, i-am dus la doctori, cumparaturi, medicamente, tot ce era nevoie. Mama a murit acum un an, cand au aflat si surorile mele despre aceste acte, mama nu a stat la pat, a murit de infarct. Am facut inmormantare, cheltuieli, tot, singura. Acum surorile ma ameninta ca nu am scos de sub ea si ca aceasta nu a insemnat intretinere, spun ca nici nu ar fi avut voie sa-mi lase mai mult de jumatate din casa. E adevarat??Am ramas cu tata, locuiesc cu el, dar nici el nu zace la pat, Notarul mi-a spus ca jumatatea mamei mi-a revenit deja. Cat timp dupa moartea ei, ma mai pot ataca surorile pentru jumatatea ei? sau pot ataca dupa moartea amandurora?la cat timp dupa aceea?
Cata vreme ati indeplinit obligatia contractuala de intretinere, asa cum este ea detaliata in contract, mostenitorii nu pot solicita instantei de judecata sa pronunte si sa constate sanctiunea rezolutiunii .( cauza de ineficacitate a acestui act ).

Prin urmare, dumneavoastra respectati intocmai obligatia ce va incumba, pastrand inscrisuri doveditoare.

Situatia de fapt poate fi demonstrata cu orice mijloc de proba.(inscrisuri, interogatorii , martori ).

Martorii pot furniza informatii instantei despre modalitatea in care dumneavoastra asigurati subzistenta tatalui dvs.

Aceasta a fost optiunea parintilor dumneavoastra, de a perfecta un contract de intretinere.

Nu suntem in prezenta unui act de donatie, ori in prezenta unei donatii deghizate, act ce poate fi desfiintat.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Multumesc pentru raspunsul dumneavoastra!