Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Bună ziua!
Aş dori şi eu un răspuns la următoarea speţă:
Mama mea A, a moştenit un nepot, B, ca urmare a faptului că era singura mătuşă în viaţă la data decesului nepotului, acesta neavând rude din primele 3 clase de moştenitori.
După dezbaterea succesiunii, a decedat şi mama, iar noi, cei doi copii, i-am succedat în drepturile succesorale, deci l-am moştenit pe vărul nostru B. În masa succesorală a vărului este şi o suprafaţă de teren în Bucureşti, pe care o deţine în indiviziune cu o tatăl său C, decedat din 2003, (care a moştenit dreptul său asupra terenului de la bunic) dar nu a dezbătut succesiunea...
Întrebare: Acum noi fiind succesorii vărului nostru, B, putem să dezbatem succesiunea după tatăl său, C, pentru a dobândi calitastea de moştenitor şi asupra cotei sale părţi din terenul în discuţie?
Care ar fi cadrul legal? Şi procedural..
Vă mulţumesc!
Spuneti-ne si datele deceselor lui A si B

Ana-Maria Dutescu, Avocat
Mama A a decedat la data de 5 decembrie 2018.
Vărul B, la data de 7 septembrie 2017.
Unchiul C, tatăl lui B, a decedat în 2003, dar B nu a dezbătut succesiunea după acesta (nu ştim de ce).