Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drep succesoral
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drep succesoral

Buna ziua,
Unchi decedat de curand-frate al tatalui meu, casatorit, fara copii, matusa-fasta sotie a defunctului decedata acum 5 ani. La moartea matusii nu s-a facut succesiune. Nu mai sunt in viata frati-surori, parinti etc., decat nepotii de frate ai defunctului si nepoti de frate-sora ai sotiei decedate acum 5 ani. In situatia data, mai vin la mostenire si descendentii matusei decedate ? Va multumesc anticipat
Daca matusa a decedat prima se va dezbate succesiunea matusii la care au drept de mostenire sotul actualmente decedat si rudele matusii - mostenitori din clasele 1-4. Daca matusa are nepoti de frate ei vin la mostenire ei. Apoi se dezbate dupa unchiul dvs unde vocatie au doar rudele acestuia , mostenitori clasele 1-4.