Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... bunuri proprii - mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

bunuri proprii - mostenitori

buna ziua
am si eu o problema
matusa mea a decedat acum 24 de ani
sotul iei a decedat acum 14 ani
sotul iei a facut cerere in baza legii fondului funciar si i sa eliberat mai multe titluri de proprietate.
iei nu au avut copii.
eu sunt unic mostenitor dupa matusa mea, ca nepot de frate.
iar dupa sotul iei este mostenitor un nepot de frate
intrebarea : cine vine la mostenire la titlurile de proprietate, stiind ca sunt bunuri proprii?
sile2011 a scris:

sotul iei a facut cerere in baza legii fondului funciar si i sa eliberat mai multe titluri de proprietate.

Depinde ale cui au fost bunurile revendicate, ale sotului matusii, ale lor, ale ei.
Daca au fost bunuri din partea familiei sotului matusii, dvs. nu aveti vocatie la mostenirea lui.
" Art. 407 Noul cod civil Afinitatea Dispoziţii generale
Categorie: Noul Cod Civil actualizat 2016 - Legea 287/2009
Comentarii

CAPITOLUL I
Dispoziţii generale

Art. 407

Afinitatea

(1) Afinitatea este legătura dintre un soţ şi rudele celuilalt soţ.

(2) Rudele soţului sunt, în aceeaşi linie şi acelaşi grad, afinii celuilalt soţ."
indiferent a cui sunt bunurile , ca sunt bunuri proprii sau comune , rudele celuilalt sot , daca nu au copii vin la mostenire.
De exemplu am dezbatut succesiunea dupa un titlu de proprietate a carui unic mostenitor sunt dupa bunicul meu , si a trebuit ca sa ii duc declaratia de renuntare dupa bunica mea care a decedat; daca nu o duceam trebuia sa imi chem rudele din partea bunicii mele.
Bre matale n-ai vocatie la mostenirea sotului matusii, ca 1) nu esti ruda cu el si 2) matusa a murit prima si nu a operat retransmiterea succesorala si 3) nepotul unchiului de frate (sotul matusii), este clasa II-a fata de defunctul unchi si te inlatura pe matale de la mostenire cu totul (de fapt nici nu se pune problema sa te inlature ca matale nu esti ruda cu defunctul cum ti-am spus). In exemplul pe care l-ati dat cu bunica este alta poveste, matale esti descendent, nu stim care a murit primul bunicul, bunica, ale cui au fost pamanturile, s.a.m.d., nu-i bun exemplul, acum este alta situatie. Înţelegeţi?
Exemple de afinitate:
I. ginere/noră şi socrii. Cum soţia/soţul este rudă de gradul I cu părinţii ei/lui,
ginerele/nora va fi afin de gradul I cu socrii.
II. Soţul şi fratele/sora soţiei sunt afini de gradul II
transmiterea succesiunii sa facut, bunicul meu este unic mostenitor dupa ea.
iei nu au avut copii.
la mostenire vine mostenitorii de grad 2: adica frati si surorile defunctului si afinii adica fratii si surorile sotiei care sunt de grad 2.
eu nu dezbat succesiunea direct pe numele meu , se face pe numele bunicului care este ruda de gradul 2 si apoi fac succesiunea eu.
deci am vocatie succesorala
o seara buna
Cine-a decedat primul, bunicul sau bunica?