Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Obligatorie sau nu asociatia poprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Obligatorie sau nu asociatia poprietari

Buna seara am mai scris un topic despre problema mea cu hidroizolatia si dupa cereri facute catre administrator(care stiam si se dadea si presedinte) aflu ca defapt nu avem un presedinte si o asociatie si nu mai stiu ce sa fac si unde sa merg problema e ca eu mi-as face partea mea de aprtament dar o sa mi se infiltreze apa de la vecini care au aceeasi problema dar nu ii intereseaza deoarece au chiriasi in apartamentele lor! Indrumati-ma si spuneti-mi ce pot face. Multumesc.
Constituirea asociatiei de proprietari este obligatorie conform legii 196.
Ar trebui sa discutati cu proprietarii din imobil si sa le explicati faptul ca odata cu apartamentul dvs se pot deteriora si apartamentele lor, valoarea lor scade, chiriasii prezenti pot pleca si cui o sa mai inchirieze ei daca blocul ajunge un ghetou?
In plus, acum si chiriasii isi pot face asociatie si sa incerce sa impiedice cat mai mult eventuale investitii in bloc, ca interesul lor este sa aiba costuri cat mai mici.
Va multumesc frumos! aveti idee in care articol gasesc obligarea constituiri unei asociati ?
Daca si cititi legea 196 este greu si asteptati sa va dea cineva si articolul exact... nu,nu sunt muiati posmagii
Bloc Expert, va rog nu mai induceti lumea in eroare.

Nu este obligatorie constituirea unei asociatii de proprietari.

Legea 196/2018 nu obliga constituirea in asociatii de proprietari ci doar reglementeaza aspectele juridice, economice si tehnice cu privire la infiintarea unei asociatii de proprietari.

Daca doriti sa va constituiti in asociatie de proprietari trebuie sa fie de acord jumatate plus unu din totalul proprietarilor.

Daca nu, va descurcati cum puteti iar daca nu va puteti intelege la hidroizolatie atunci singura solutie este sa faceti pe banii d-voastra si ulterior sa va dati vecinii in judecata pentru a va recupera din investitie.
I0nutz83, utilizator
Double post.
I0nutz83, utilizator