Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zi libera legala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zi libera legala

Buna ziua,
Conducerea firmei a decis ca ziua de 10 ianuarie sa fie zi libera platita si sa se lucreze in data de 24 ianuarie ( zi libera legala).
Un angajat are concediu medical in data de 10 ianuarie, deci nu beneficiază de zi libera platita.
Daca acest angajat lucreaza in data de 24 ianuarie este indreptatit sa i se compenseze cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile?
Este corecta compensarea timpului lucrat in ziua de sarbatoare legala - in speta data de 24 ianuarie- anterior datei, respectiv in data de 10 ianuarie?
Multumesc!
Daca acel angajat lucreaza in data de 24 ianuarie este indreptatit sa i se compenseze cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile.

Nu mi se pare corecta compensarea timpului lucrat in ziua de sarbatoare legala - in speta data de 24 ianuarie- anterior acestei date.

Codul Muncii prevede ca : se asigura compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile. Altfel spus , dupa...