Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la achizitie auto pe firma
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la achizitie auto pe firma

Buna ziua! Daca detin o firma proaspat platitoare de TVA,pot achizitiona auto pe firma din Germania in regim second-hand la pret fara tva?
Daca da,ce se intampla cu acel tva?Cine si cum il plateste?
In Romania nu trebuie sa platiti tva pentru o masina second-hand achizitionata in Germania. In Germania, in functie de situatia vanzatorului, sunt posibile 3 situatii:
1) sa cumparati cu tva la cota normala din Germania;
2) sa cumparati cu tva aplicat doar la adaosul comercial (marja de profit);
3) sa cumparati fara tva.
Daca achitati tva in Germania nu il puteti recupera.