Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Dealer auto
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Dealer auto

Buna ziua
As dori sa imi spuneti daca domeniul principal de activitate al firmei este comertul cu automobile, si daca achizitionez o masina la pretul net(fara tva) din UE, o pot revinde fara Tva?
Sau care este metoda prin care pot face acest lucru?
Multumesc
Depinde ce scrie pe factura externa.
1.daca este o livrare intracomunitara clasica trebuie sa vinde cu TVA indiferent cat de veche este masina si cati km a parcurs;
2.daca pe factura scrie ca se aplica TVA la marja de profit ( adica este auto second-hand d.p.d.v. fiscal) o puteti vinde si dvs la fel, adica punand un adaos comercial, iar la adaos sa aplicati cota de TVA de 19%. Pe factura de vanzare scrieti textul "TVA la marja de profit-bun second-hand ". Pe factura nu scrieti suma TVA-ului.
Ceea ce am scris mai sus este valabil in cazul in care firma dvs este platitoare de TVA.