Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Accident de munca produs in Franta.
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Accident de munca produs in Franta.

Buna ziua. Lucrez in Corsica Franta de 3 luni cu contract CDI. Angajatorul nu s.a ocupat sa imi obtina numerele de securitate sociala respectiv cartea vitale. Momentan platesc tot ce inseamna tratament consultatii etc. Daca cineva cunoaste procedura pentru a recupera toate aceste cheltuieli si a obtine cartea vitale intr-un timp cat mai scurt va rog sa ma ajutati. Va multumesc
Buna ziua,
Angajatorul este roman sau francez?
Daca este roman si ati fost detasat acolo, va puteti adresa la ITM/Inspectia muncii; daca este francez... autoritatilor din tara respectiva ce au atributii pe aceasta line ( Ministerului muncii de acolo, nu stiu...nu cunosc legislatia si modul de organizare din aceasta tara )
Poate va ajuta cu o recomandare, un sfat, si ambasada/consulatul roman de acolo.
Este aplicabila legislatia franceza.
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...
Ar fi bine sa luati legatura cu un avocat roman care practica avocatura in Franta (gasiti pe internet) si cu Ambasada Romaniei la Paris (gasit adresa pe internet).