Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Ce sa ia in considerare brutul sau netul
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Ce sa ia in considerare brutul sau netul

Salutare!

Am pfa .Vreau sa intreb daca eu ca pfa am obtinut 24580 ron iar plății furnizori a fost de 11765 ce bani ma obliga sa platesc cas cass pensie somaj etc brutul sau netul se i-a incalcul.
Impozitul pe venitul din activitati independente de 10% se aplica asupra venitului net anual determinat ca diferenta intre venitul brut anual incasat si cheltuielile anuale deductibile platite.
Pfa-urile care au venitul net anual din activitati independente cel putin egal cu valoarea a 12 salarii minime brute pe economie, sunt obligate la plata contributiilor sociale la pensie 25% si la sanatate 10%, procente care se aplica la valoarea plafonului a 12 salarii, adica 22800 lei pentru 2018.
Daca sunteti obligat la plata contributiilor sociale, veti completa in declaratia unica partea respectiva.
Si care este suma pe luna a 12 salarii care este valuarea

george-neagu a scris:

Impozitul pe venitul din activitati independente de 10% se aplica asupra venitului net anual determinat ca diferenta intre venitul brut anual incasat si cheltuielile anuale deductibile platite.
Pfa-urile care au venitul net anual din activitati independente cel putin egal cu valoarea a 12 salarii minime brute pe economie, sunt obligate la plata contributiilor sociale la pensie 25% si la sanatate 10%, procente care se aplica la valoarea plafonului a 12 salarii, adica 22800 lei pentru 2018.
Daca sunteti obligat la plata contributiilor sociale, veti completa in declaratia unica partea respectiva.