Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cas și cass la un PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cas și cass la un PFA

Buna ziua,
Am o nelămurire in legătura cu plata cas și cass la un PFA (real, nu la norma de venit). Întrebarea mea este dacă platesc cas și cass la venitul net încasat sau la profitul net care îmi rămâne in urma cheltuielilor? Adică dacă am venit net de 3000 lei(încasat cu factura), dar am cheltuieli justificate de 1600lei, plătesc cas și cass la cei 1400lei rămași sau la cei 3000 de lei, inițiali?Multumesc mult!
george-neagu, moderator
Nu. Din acest an se aplica la pfa urmatorul principiu: daca venitul net anual al pfa adica venit brut incasat-cheltuieli deductibile platite (fara cele cu contributiile sociale) sunt peste plafonul a 12 salarii minime brute pe economie, adica in acest an plafonul este 22800 lei, doar atunci sunteti obligat sa platiti pe pfa cass si cas. Procentele 10% la cass si 25% la cas se alica la valoarea plafonului.