Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie gravida a doua oara in concediul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie gravida a doua oara in concediul de crestere copil

Buna ziua, va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu o nelămurire. As dori sa raman gravida in perioada concediului de crestere copil si as dori sa stiu cum se va calcula indemnizatia pt al doilea copil. De mentionat este ca data la care copilul va implini 2 ani este 27.08.2019. Eu intentionez sa raman gravida in feb 2019. Am inteles ca pot intra imediat in concediu de maternitate si voi beneficia de cele 126 zile platite integral de catre angajator. Doar ca nu inteleg daca acest lucra va afecta calculul indemnizatiei de crestere copil? Sau voi intra tot atat cu cat am acum indemnizatia? Daca voi ramane acum gravida copilul s ar naste undeva in octombrie 2019. Mulțumesc anticipat
Buna ziua, nu exista nimeni care sa cunoasca cum funcționează sistemul? Va rog frumos
Cuantumul indemnizatiei primite va fi de 85% din media veniturile nete realizate pe ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului .
Fiti dragut, am gasit OUG 111/2010 Art 5 care spune că voi intra tot cu cat am acum, nu mai este de actualitate? Multumesc frumos
Art.5 , in prezent, se refera la indemnizatia pentru sarcina gemelară, de tripleți sau multipleți.
Am inteles, multumesc frumos pentru ajutor. Numai bine!