Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț cu partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț cu partaj

Buna ziua!
În timpul căsătorie am luat împreună cu soțul meu un apartament cu programul prima casa pe 30 de ani.
Am ajuns la concluzia ca ne este mai bine separat și de comun acord ca eu il voi despagubii pe el cu suma de 23.000 lei iar eu voi rămâne cu apartamentul.(rata la banca).
Dacă divortez si fac si partajul in aceeasi zi, la ce suma sa ma astept (estimativ) sa plătesc la notar. Eu cer divorțul și cred că eu trebuie să achit.
Mulțumesc!
Nu veti face doua lucruri in aceeasi zi.
Apoi, ar fi normal sa impartiti cheltuiala.. Daca dvs vreti divortul, da sa zicem ca il veti plati dvs, dar am inteles ca amdoi ati ajuns la concluzia ca v-ar fi mai bine separat, asa ca ar trebui sa impartiti.. in fine, divoryul nu va costa mult. Intrebati la notar.. o fi 600, 700.. 1000 de lei maxim.
Puteti intreba la mai multi notari competenti , onorariile difera.
In ce priveste partajul, aveti nevoie de acordul fondului de garantare, apoi al bancii , apoi la notar partajul.. iar asta costa in jur de 2% din valoarea casei.. intrebati tot la notar sau mai mult ca si aici onorariile difera, se raporteaza la valoarea casei din grila .
Asta e un cost mai mare.. ar trebui impart, nu neaparat egal
gi-jane2, moderator
Buna ziua,
Inteleg ca divortati la notar.
Va sfatuiesc sa rugati notarul sa cheme si banca la partaj pentru ca intelegerea dumneavoastra sa ii fie opozabila.
Costurile divortului si partajului sunt comune deci jumatate, jumatate.
Mulțumesc frumos pentru răspuns.
2% din prețul cu care l-am cumpărat sau prețul cu care l-am putea vinde?
Apartamentul l-am cumpărat acum 5 ani la 34.000€ și acum valorează peste 50.000€. Au crescut preturile din zona.
De aceea soțul meu prefera sa vindem.

gi-jane2 a scris:

Nu veti face doua lucruri in aceeasi zi.
Apoi, ar fi normal sa impartiti cheltuiala.. Daca dvs vreti divortul, da sa zicem ca il veti plati dvs, dar am inteles ca amdoi ati ajuns la concluzia ca v-ar fi mai bine separat, asa ca ar trebui sa impartiti.. in fine, divoryul nu va costa mult. Intrebati la notar.. o fi 600, 700.. 1000 de lei maxim.
Puteti intreba la mai multi notari competenti , onorariile difera.
In ce priveste partajul, aveti nevoie de acordul fondului de garantare, apoi al bancii , apoi la notar partajul.. iar asta costa in jur de 2% din valoarea casei.. intrebati tot la notar sau mai mult ca si aici onorariile difera, se raporteaza la valoarea casei din grila .
Asta e un cost mai mare.. ar trebui impart, nu neaparat egal

nici din una, nici din alta, din cat este estimat functie de zona, din ce e construit , an, etc.. e in gila notariala. cand va veti duce sa depuneti actele de divort, luati si actul de la casa si sa va zica cat va ia pt partaj.