avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț cu partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț cu partaj

Buna ziua!
În timpul căsătorie am luat împreună cu soțul meu un apartament cu programul prima casa pe 30 de ani.
Am ajuns la concluzia ca ne este mai bine separat și de comun acord ca eu il voi despagubii pe el cu suma de 23.000 lei iar eu voi rămâne cu apartamentul.(rata la banca).
Dacă divortez si fac si partajul in aceeasi zi, la ce suma sa ma astept (estimativ) sa plătesc la notar. Eu cer divorțul și cred că eu trebuie să achit.
Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:33, 25 Ianuarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu veti face doua lucruri in aceeasi zi.
Apoi, ar fi normal sa impartiti cheltuiala.. Daca dvs vreti divortul, da sa zicem ca il veti plati dvs, dar am inteles ca amdoi ati ajuns la concluzia ca v-ar fi mai bine separat, asa ca ar trebui sa impartiti.. in fine, divoryul nu va costa mult. Intrebati la notar.. o fi 600, 700.. 1000 de lei maxim.
Puteti intreba la mai multi notari competenti , onorariile difera.
In ce priveste partajul, aveti nevoie de acordul fondului de garantare, apoi al bancii , apoi la notar partajul.. iar asta costa in jur de 2% din valoarea casei.. intrebati tot la notar sau mai mult ca si aici onorariile difera, se raporteaza la valoarea casei din grila .
Asta e un cost mai mare.. ar trebui impart, nu neaparat egal
Ultima modificare: Vineri, 25 Ianuarie 2019
gi-jane2, moderator
Buna ziua,
Inteleg ca divortati la notar.
Va sfatuiesc sa rugati notarul sa cheme si banca la partaj pentru ca intelegerea dumneavoastra sa ii fie opozabila.
Costurile divortului si partajului sunt comune deci jumatate, jumatate.
Mulțumesc frumos pentru răspuns.
2% din prețul cu care l-am cumpărat sau prețul cu care l-am putea vinde?
Apartamentul l-am cumpărat acum 5 ani la 34.000€ și acum valorează peste 50.000€. Au crescut preturile din zona.
De aceea soțul meu prefera sa vindem.


gi-jane2 a scris:

Nu veti face doua lucruri in aceeasi zi.
Apoi, ar fi normal sa impartiti cheltuiala.. Daca dvs vreti divortul, da sa zicem ca il veti plati dvs, dar am inteles ca amdoi ati ajuns la concluzia ca v-ar fi mai bine separat, asa ca ar trebui sa impartiti.. in fine, divoryul nu va costa mult. Intrebati la notar.. o fi 600, 700.. 1000 de lei maxim.
Puteti intreba la mai multi notari competenti , onorariile difera.
In ce priveste partajul, aveti nevoie de acordul fondului de garantare, apoi al bancii , apoi la notar partajul.. iar asta costa in jur de 2% din valoarea casei.. intrebati tot la notar sau mai mult ca si aici onorariile difera, se raporteaza la valoarea casei din grila .
Asta e un cost mai mare.. ar trebui impart, nu neaparat egal

nici din una, nici din alta, din cat este estimat functie de zona, din ce e construit , an, etc.. e in gila notariala. cand va veti duce sa depuneti actele de divort, luati si actul de la casa si sa va zica cat va ia pt partaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire salariu sau vanzare imobil - rata prima casa Dorin_V Dorin_V Buna ziua, Am un credit prima casa unde eu sunt titularul creditului iar sotia este coplatitor. Suntem separati (inca nu suntem divortati), sotia locuieste ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. urmează să divorțez de soțul meu, însă aș ... Corinush0 Corinush0 Bună ziua. Urmează să divorțez de soțul meu, însă aș dori să aflu cum se face partajul bunurilor. Am cumpărat cu el un apartament înainte de ... (vezi toată discuția)
Partaj gena_b gena_b Va prezint situatia prietenului meu: el a cumparat impreuna cu sotia un apartament ,prin banca. Intre timp,aceasta s-a separat de sot(legal dupa legea din ... (vezi toată discuția)