Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Info
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Info

Buna ziua,o sa fiu cat mai succint.
Am un apartament ,in Buc,am fost casatorit 13 ani,am doi copii iar sotia a murit.
In timpul cat a trait,eu am divortat.
Copii sunt mari si vor sa partajeze casa.
Intrebarea,este,eu am vreun drept asupra apartamentului,chiar daca am divortat?
Daca ati achizitionat apartamentul in timpul casatoriei, doar 1/2 intra in masa succesorala, care se imparte intre copii.
Restul de 1/2 era al dvs.,

Daca apartamentul era bun propriu al sotiei ( achizitionat de ea inainte de casatorie sau dobandit de ea prin donatie/mostenire) atunci nu aveti nici un drept.