avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Iesire din tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Iesire din tara

Buna ziua,

In urma divortului am custodie comuna cu tatal minorului in varsta de 4 ani.
Acesta doreste sa l ia in vacanta la
Londra pentru o saptamana insa sunt reticienta.
Ce complicatii pot aparea daca nu ii dau procura pentru a l scoate din tara tinand cont de faptul ca avem Custodie comuna, copilul fiind la mine!
Cel mai recent răspuns: When , utilizator 18:46, 26 Ianuarie 2019
Acesta doreste sa l ia in vacanta la
Londra pentru o saptamana insa sunt reticienta.

De ce ?
Poate solicita în instanță să vi se suplinească prin hotărâre consimțământul!
De ce sunteți reticentă? Vă este frică să nu-l optească acolo?
În acel context indezirabil, veți avea la îndemână o acțiune fondată pe răpirea internațională reglementată de Convenția de la Haga (1980).
Nu ii dati procura, nu poate sa il scoata din tara.
Nici o complicatie.

Nicoleta09875 a scris:

Buna ziua,

In urma divortului am custodie comuna cu tatal minorului in varsta de 4 ani.
Acesta doreste sa l ia in vacanta la
Londra pentru o saptamana insa sunt reticienta.
Ce complicatii pot aparea daca nu ii dau procura pentru a l scoate din tara tinand cont de faptul ca avem Custodie comuna, copilul fiind la mine!

Nu e adevarat, nu II dati procura fara motive intemeiate va suplineste acordul in instanta eventual si pe 3 ani plus cheltuieli de judecata si ASA mai departe, eventual plangeri LA politie si DGASPC pentru inceput de alienare minor. Deci daca tatal doreste sa va faca probleme va face si poate si va si poate suplini lejer consimtamantul.
Nu inteleg insa CE motive ati avea sa va privati copilul de o vacanta frumoasa.
Ia ganditi-va ca o sa doriti si dumneavoastra sa plecati si ghici CE, o sa aveti nevoie de acordul lui. Singurul care pierde daca incepeti acest razboi al orgoliilor va fi copilul.
Va sfatuiesc sa obtineti toate coordonatele calatoriei respectiv datele biletului de avion, rezervarile LA hotel si sa dati acordul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Custodie totala anemone4u86 anemone4u86 De poate obtine custodie totala asupra minorului, in ideea in care in prima instanta s-a stabilit custodie comuna. Si daca celalalt parinte nu isi exercita ... (vezi toată discuția)
Iesire minor din tara fara procura bergheauamaria bergheauamaria Buna ziua, As dori sa stiu cum pot scoate copil minor din tara fara procura din partea tatalui. Mentionez ca acesta este disparut de mai bine de 3 ani si ... (vezi toată discuția)
Refuz pasaport minor biancacriss biancacriss buna ziua. am un baiat de 9 ani rezultat di concubinaj, tatal ii plateste doar pensia alimentara,in rest nu contribuie cu nimc nici nu l-a vzitat de 6 ani ... (vezi toată discuția)