Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Scoaterea dividendelor in primul trimestru de la ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Scoaterea dividendelor in primul trimestru de la infiintare

Buna ziua,
Doresc sa infiintez un SRL in vederea distribuirii materialelor publicitare.
Intrebarea este daca pot scoate dividendele in primul trimestru de la infiintare sau trebuie sa astept bilantul anual pentru a scoate trimestrial dividendele ?
Entitatile care opteaza pentru repartizarea trimestriala de dividende vor avea obligatia sa intocmeasca situatii financiare interimare de catre contabilul autorizat membru ceccar.