Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Set calorifere
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Set calorifere

Bună ziua! Aș dori să-mi explice cineva ce înseamnă set calorifere 27 in condițiile in care am in sufragerie -1200/600(22k), dormitor 1 -1000/600(22k), dormitor 2-1200/600(22k), dormitor 3-1000/600(22k), bucătărie-400/600(22k),baie-800/600(22k) dar nefuncțional, și un calorifer scară tip portprosop 1200/450. Vreau sa știu dacă este greșit calcul pot face legal o reclamație a administrației de proprietari unde locuiesc.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Toate corpurile de incalzire fabricate in România, si de productie externa au o putere termica stabilita in Wati, intr-un laborator de incercari, =celula termica, din cadrul INCERC Bucuresti, unul dintre cele 4 laboratoare de referinta din Europa.
INCERC a elaborat normativul GP 67/2001, Ghid privind determinarea suprafetei echivalente termic a corpurilor de incalzire, aprobat prin Ordin M.T.C.T. nr. 941/2002. ,care cuprinde inclusiv set specific pentru fiecare categorie,model de calorifere.
Daca sunt modele mai noi, ulterioare normativului, fabricantul trebuie sa fi primit agrement tehnic de la un asemenea laborator de incercari pentru a stabili SET-ul.
Cand ati achizitionat caloriferele in fiecare ambalaj ar trebui sa detineti documente care sa contina concret set element incalzire
Verificati documentele de achizitie calorifere sau eventual interesati-va la comerciant de documentele tehnice care insotesc caloriferele

Mulțumesc pentru răspuns! Din păcate nu dețin documentele caloriferelor, deoarece am cumpărat apartamentul acum 4 ani cu aceste calorifere. De aceea întreb dacă cineva știe câte seturi ar fi la caloriferele menționate în mesaj . Mulțumesc!