Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Stagiu cotizare concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Stagiu cotizare concediu medical

Buna ziua. Imi spuneti va rog ce stagiu de cotizare trebuie sa folosesc ca baza calcul concediu medical? Angajatul este in concediu medical, boala obisnuita, din 21 ian 2019. Lucreaza din data de 05.11.2018. Inainte a mai lucrat doua luni la alta firma. Trebuie sa aduca adeverinta stagiu de la penultima firma si sa cumulez cele aproximativ 5 luni? Sau trebuie sa existe 6 luni complete de cotizare?
Trebuie sa mai aduca adeverinte cu veniturile realizate din perioada iulie 2018 - octombrie 2018.
Dar nu poate sa aduca fiindca a lucrat doar doua luni, deci cumulat ar fi din septembrie 2018 pana in prezent.