Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Firma de asigurări a fost dată în judecată de ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Firma de asigurări a fost dată în judecată de persoana accidentată de mine, dar nu se înțeleg la suma reprezentând daunele morale iar eu din intervenient forțat am ajuns intimat. Este normal? Ce se poate întâmpla?

Buna după un accident firma de asigurări a fost data in judecată de către cineva pe care am accidentat. Dosarul penal a fost închis . Acuma după 2 ani părțile nu se înțeleg la o suma iar după recursul firmei de asigurări eu figurez ca intimat . Țin sa precizez ca pana acuma am fost intervenient fortat. Este normal ? Ce se poate întâmpla ?
Manuela Rășină, administrator
Nu se poate intampla nimic, daca nu sunteti intr-unul dintre cazurile in care asiguratorul rca poate recupera de la dvs.: ex. daca ati avut peste 0,80% aloolemie la probele biologice de sange, ori substante stupefiante, daca ati condus acel auto fara incuviintarea proprietarului, daca savarsati in acel timp si o alta infractiune etc.
accidentul a fost din cauza neadaptarii vitezei la conditile de drum niciuna din cele mentionate mai sus