Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... indemnizatia de hrana pentru functionarii publici din ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

indemnizatia de hrana pentru functionarii publici din primarii

Buna ziua,
conform prevederilor art. 18 alin.(1) si (2) din Legea cadru nr.153/2017 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice, ordonatorii de credite acorda obligatoriu, lunar indemnizatii de hrana .
Indemnizatiile de hrana se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat in luna anterioara.
Adica, indemnizatia de hrana aferenta lunii ianuarie 2019, care se va plati in luna februarie 2019, se acorda conform timpului efectiv lucrat in luna decembrie 2018?,
Buna ziua!

Da, indemnizatia de hrana aferenta lunii ianuarie 2019 se va achita in februarie 2019, insa se va calcula raportat la zilele lucrate in luna ianuarie 2019, nu decembrie 2018.

O zi frumoasa!

Editat : citare intregime mesaj anterior
Cornel Vasile, Consilier juridic