Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit profit

Buna ziua,
O societate care pana la 31 12 2018 a avut angajati si are un capital social de 10000euro platea impozit pe profit 16%. Dupa 31 12 2018 aceasta societate nu mai are angajati; ce va plati impozit pe profit in continuare sau 3% impozit pe cifra de afaceri?
pentru a trece la impozit pe profit trebuie indeplinite 2 conditii.
1- capital social minim 45.000ron
2 - minim 2 angajati
in cazul tau societatea trece la 3% impozit pe cifra de afaceri (nu uita de 010 schimbare in vectorul fiscal)
din cate stiu eu societatea nu mai poate trece mai tarziu la impozit pe profit (dar nu sunt sigura de asta)