avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1031 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... se numeste furt?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

se numeste furt?

buna ziua,

ieri am cumparat o pereche de tenesi pe care i-am platit, 89 ron. dupa ce i-am incaltat am realizat ca imi sunt mici si am fost sa-i schimb, dar pentru ca ii purtasem am decis sa-i inlocuiesc cu alti mai mari. am solicitat vanzatoarei un nr mai mare. intr-un moment in care aceasta nu era atenta i-am inlocuit. aveau si camera video. cand am plecat aceasta a luat pantofi mai mici din cutie iar eu am plecat. ce pot pati? pot face inchisoare?
JH are dreptate.Este furt.
Cu totii ne-am gandit ca ar putea fi vorba de o inselaciune dar nu este.
Art 208 c. pen. este clar.
Este lipsit de relevanta faptul ca a lasat tenesii vechi acolo in raport strict cu privire la fapta.

avocat Claudiu Lascoschi
Pe bonul fiscal e mentionata valoarea, nu si tipul sau marimea incaltamintei, pana la urma...e posibil ca din eroarea dumneavoastra sa ii fi inlocuit, desi s-a dorit achizitionarea unei alte perechi pentru un vecin, nu a existat intentie.

Sunt doua variante, cum spune la fiecare topic D-nul Lascoschi, ar fi bine sa va angajati un avocat, insa cel mai bine ar fi sa reflectati dumneavoastra putin asupra situatiei, nu e chiar atat de grav, relax..
Sincer...nu va face plangere nimeni..si ei trebuie sa demonstreze in instanta ca exista incaltamintea, stocuri..etc..plus ca nici nu cred ca o sa se observe lipsa lor
Am inteles ca fapta mea poate fi considerata furt, dar in cazul acesta in cat timp se pot sesiza organele de politie? Ma vor chema la sectie pentru a discuta? Pot scapa doar cu amenda sau exista riscul de inchisoare?
Pe mine in acest moment ma intereseaza ce pot pati si mai ales in cat timp ar trebui sa se intample ceva, daca este sa se intample? Poate trece mai mult de 1 saptamana?
giony18 a scris:

Pe bonul fiscal e mentionata valoarea, nu si tipul sau marimea incaltamintei, pana la urma...e posibil ca din eroarea dumneavoastra sa ii fi inlocuit, desi s-a dorit achizitionarea unei alte perechi pentru un vecin, nu a existat intentie.

Sunt doua variante, cum spune la fiecare topic D-nul Lascoschi, ar fi bine sa va angajati un avocat, insa cel mai bine ar fi sa reflectati dumneavoastra putin asupra situatiei, nu e chiar atat de grav, relax..
Sincer...nu va face plangere nimeni..si ei trebuie sa demonstreze in instanta ca exista incaltamintea, stocuri..etc..plus ca nici nu cred ca o sa se observe lipsa lor


Nu la fiecare topic.
Depinde de mai multe lucruri.Aici nu vad sa existe aceasta mentiune.

Pana in 89', daca era vorba de o astfel de fapta, trebuia insa sa ii fac aceasta recomandare.Avea nevoie de avocat.Astazi nu cred ca are nevoie.
In China de astazi sigur avea nevoie de avocat.Norocul lui ca s-a nascut in Romania si a comis fapta aici.

Quatro, amenda administrativa ar fi justa in raport de toate cele aratate de dvs. cu privire la comiterea faptei.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutoooooooor adriant adriant Buna ziua, un prieten al meu a fost prins ca a vrut sa fure sdintr-un supermarket produse in valoare de 2500 RON. Acestia au fost filmati de catre camerele de ... (vezi toată discuția)
Cazier Crisscristina Crisscristina Bună ziua.o prietenă a fost prinsa furând din magazin de haine în Germania o lenjerie intima și o pereche de șosete...în afara de amendă va avea și ... (vezi toată discuția)
Talharie daniel p daniel p daca fapta nu intruneste elementele talhariei,in cazul furtului e posibila impacarea partilor prin retragerea plangerii de la organul d politie?el e cel care a ... (vezi toată discuția)