Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Incetarea raportului de serviciu la functionari ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Incetarea raportului de serviciu la functionari publici.

Sunt referent in cadrul unei institutii judetene ( Forul superior se afla la Bucuresti), In data de 22.01 am trimis o solicitare de incetare a raportului de serviciu cu data de 1. 02. 2019. Solicitarea a fost motivata prin gasirea unui serviciu mai bine platit si conditii mai bune de munca. In urma cererii mele dl. director a trebuit sa faca si el un raport ( in raport mentiona ca prin plecarea mea se va diminua capacitatea de munca a institutiei). Azi in 31. 01 am primit raspuns la solicitare. Nu sunt de acord cu incetarea raportului de serviciu deoarece e lipsa de personal specializat in sistem. Eu nu inteleg pe baza la ce au dat ei asa un raspuns. Se poate asa ceva? Sincer asteptam un raspuns favorabil cu preaviz.
Cererea de incetare a fost cu acordul partilor?
In cerere am specificat motivele. Trebuia sa scriu ca doresc incetarea raportului de serviciu cu acordul partilor?
Trebuia sa scrieti ca doriti incetarea raportului de serviciu cu acordul partilor sau prin demisie.
Cornel Vasile, Consilier juridic